A hatóságok korábban azt közölték, hogy november végére várják a romániai táborokba az első 300 menedékkérőt, akiket a kötelező uniós kvóták alapján vesznek át más uniós országoktól.
Calimente szerint megpróbálták azonosítani a migránsokat Olaszországban, de nem jártak sikerrel, mert ott szabadon mozoghatnak. Úgy vélte: nem is lesznek egyhamar menedékkérők, akik a schengeni övezethez tartozó Görögország vagy Olaszország helyett Romániát választanák.
A parlamenti bizottság kedden meghallgatta Mihai-Razvan Ungureanunak, a SIE igazgatójának tájékoztatását a migránsválságról, ezt követően pedig a bizottság elnöke így nyilatkozott: nem lehet a migráció csökkenésére számítani, de az áradat egyelőre elkerüli Romániát.
"Amíg nyitva vannak előttük azok az útvonalak, amelyeket jelenleg is használnak, és a Balkánon keresztül el tudnak jutni Közép-Európába és Nyugatra, semmilyen csábítást nem jelent számukra Románia" - mutatott rá Calimente. Hozzátette: a kedvezőtlenre forduló időjárás ellenére továbbra is sokan indulnak útnak, mert attól tartanak, hogy Németország is lezárja határait, és nem fogad több bevándorlót.
A bizottsági elnök tájékoztatása szerint a SIE igazgatója a szíriai helyzetről és a terrorfenyegetésről is tájékoztatta a törvényhozókat. Calimente közölte: Romániában jelenleg nem számítanak merényletekre, nem emelték a terrorelhárítás készültségi szintjét. A lehetséges öt fokozat közül a második, "elővigyázatos" szint van érvényben.
"A szolgálat végzi kötelességét, és a származási országokban nem bátorítja a migránsokat, hogy Romániába jöjjenek" - fogalmazott a külföldi hírszerzést felügyelő parlamenti bizottság elnöke.